Příhradový vazník – o co jde

Příhradový vazník (nebo také vazník, vazníkový krov, vazníková konstrukce, vazníková střecha, sbíjený vazník, dřevěný vazník) je označení pro lehkou dřevěnou příhradovou konstrukci, která slouží k přenosu zatížení střešního pláště do obvodové či nosné konstrukce. Nebo jinak – příhradový vazník je rovinná prutová soustava skládající se z pásových (horní pás, dolní pás) a mezipásových prutů (svislice, diagonály). Charakteristickým konstrukčním znakem je styčníková deska, tedy spojnice dvou či více prutů. Proto také konstrukce se styčníkovou deskou.

Příhradové vazníky umožňují přenesení zatížení bez nutnosti středových stěn či sloupů až na rozpětí 30 metrů. Konstrukce se styčníkovou deskou se používají pro moderní i klasické rodinné domy, výrobní, sportovní i zemědělské haly, stodoly, jízdárny, rekonstrukce a další stavby.

 

Výhody vazníkových konstrukcí

Díky svým výhodám jsou dřevěné příhradové vazníky se styčníkovou deskou velice rozšířené a oblíbené. Jednotlivé přednosti tohoto systému se promítají do ceny konstrukcí a tedy do ceny celého díla.

Výhody jsou:

Subtilní základy – vazníková konstrukce je sama o sobě lehká a nevyžaduje tak masívní základy jako např. betonové konstrukce

Úspora materiálu při zakládání staveb (střední nosné stěny, rozvody instalací,…)

Tvarová rozmanitost umožňující navrhovat prakticky libovolný tvar konstrukcí

Možnost překlenout velká rozpětí bez použití vnitřních podpor – až do 30 metrů

Rychlá a nenáročná montáž nevyžadující (většinou) těžkou mechanizaci

Snadná a úsporná montáž instalací  – ústřední topení, elektro, vzduchotechniky atd.

Konstrukce nevyžaduje následné náklady na údržbu – ochranné nátěry

Dobrá požární odolnost a odolnost proti korozi

Dřevěná příhradová konstrukce se styčníkovou deskou – příklady použití

Příklady běžného použití:

střechy a stropy rodinných domů

zastřešení a konstrukce zemědělských, obchodních a průmyslových staveb

nástavby na panelové stavby

sanace plochých střech

celodřevěné haly

stěnové panely

příhradové rámy

bednění pro betonové konstrukce

Vazníky pro rodinné domy a obytné stavby

Vazníky se styčníkovou deskou pro rodinné domy a veškeré obytné stavby. Ať už je Váš objekt z pórobetonových prefabrikátů, cihel, dřeva nebo ekopanelů, připravíme Vám střešní konstrukci podle vašich představ a požadavků.

Podívejte se do bohaté fotogalerie, kde najdete příklady námi realizovaných staveb.

Velkorozponové vazníky

Velkorozponové vazníky  – rozpětí i 30 metrů, žádná nutnost podpor – ano, i to umíme. Nejčastěji se použije na větší stavby jako jsou různé haly, zemědělská stavení, skladovací prostory, jízdárny apod. Projděte si naší fotogalerii, kde najdete příklady realizovaných staveb s použitím velkorozponových vazníků.

Vazníky pro ploché střechy

Ploché střechy a vazníky, to jde krásně dohromady. Ať už jde o sanaci plochých střech nebo nástavbu na panelový dům, díky nízké hmotnosti konstrukce a zároveň zachování tuhosti krovu jde o ideální spojení. Připočtěte ještě rychlou a jednoduchou montáž a máte další důvod, proč využít konstrukce se styčníkovou deskou.
Rádi Vám zpracujeme návrh na míru, stačí nás kontaktovat.

Vazníky pro haly a průmyslové stavby

Střešní konstrukce se styčníkovou deskou jsou vhodným řešením při stavbách nejrůznějších průmyslových objektů. Konstrukce může být i tvarově rozmanitá, střecha ve tvaru anuloidu nebo podepření nesoustředné kružnice nepředstavuje problém. Vazníky mohou být navrhovány v mnoha konfiguracích – jako standardní sedlové, pultové, přímopasé, obloukové, průvlakové atd. Navíc jsou zachovány hlavní výhody systému – nízká váha konstrukce, hospodárnost, rychlost výroby i jednoduchost montáže na místě určení.

Vazníky na stavbu podkroví, podkrovní vazníky

Stavíte a chcete využít podkroví jako obytný prostor? Žádný problém. Podkrovní vazníky, které umožňují využití stavby do nejmenšího detailu. Podívejte se do fotogalerie, kde uvidíte příklady možných řešení. Samozřejmě Vám připravíme návrh přesně pro Vaší potřebu.

Vazníky pro atypické střechy a historické stavby

Atypické tvary a rozměry střešní konstrukce zvládáme. Díky velké tvarové rozmanitosti vazníků umíme připravit řešení pro nejrůznější historické objekty.

Historie vazníků a styčníkových desek

Průmyslově vyráběné vazníky se styčníkovými deskami pocházejí ze Severní Ameriky jako náhrada za klasické sbíjené vazníky. V Evropě se technologie prosadila a zaznamenala významný rozvoj od roku 1964, kdy Německo jako první evropská země vydala schvalovací protokol na použití styčníkových desek. V ČR byl tento protokol vydán firmě MiTek v roce 1993. Certifikace je v souladu se zákonem č. 22/97 a vládní vyhláškou 178/97.

Jak vypadaly dřevostavby v době před „styčníkovou deskou“

Za spojovací prostředky sloužily hřebíky, kramle, svorníky a dále samozřejmě klasické tesařské postupy jako dlaby, čepy, ozuby atd. Pro větší rozpony se používaly vazníky sbíjené z prken pomocí klasických hřebíků. Nevýhodou hřebíkových spojů je, že z pevnostního důvodu je nutno předimenzovat řezivo. Styčníková deska vytváří dostatečně pevný spoj, takže řezivo se dimenzuje dle skutečně působících sil.

Projděte si...

Příhradové konstrukce

Příhradové konstrukce

Umíme naprojektovat a realizovat prakticky jakoukoliv konstrukci z vazníků

Styčníkové desky

Styčníkové desky

Styčníková deska jako spojovací prvek příhradových konstrukcí

Styčníkové desky

Přehled služeb

Co všechno zařídíme, když Vám budeme dělat vazníkovou konstrukci

Speciální software

Software

Pracujeme se speciální softwarem usnadňujícím návrh a výpočet konstrukcí

Styčníkové desky

Fotogalerie realizací

Ukázky staveb, na nichž jsme pracovali